Ja alebo oni?

Autor: Michaela Rerková | 20.7.2012 o 18:21 | Karma článku: 5,41 | Prečítané:  740x

Ja viem, že nie je správne myslieť iba na seba a je aj krásne byť empatický voči svojmu okoliu. Ale čo ak okolie nie je empatické k Vám? Prečo by sme sa mali stále my pozerať na ostatných. Buďme aj my trocha sebci.

Ešte som len začala čítať knihu „Tréning egoistov“ (samozrejme som si myslela, že je to totálna blbosť) a zistila som, že je toho viac, čo o sebe neviem. Vážim si samú seba dostatočne? Mám primerané sebavedomie? Viem vôbec kto som a čo chcem?
Veľa z Vás si povie, že sú to len obyčajné otázky, na ktoré je sa dá ľahko odpovedať. Ale skúsili ste to? Viete kto v skutočnosti ste Vy a čo z Vás je len napodobeninou niekoho iného? Čo robíte kvôli sebe a čo kvôli tomu, aby boli všetci okolo Vás spokojní?
Začala som od detstva. Teda vlastne od obdobia, ktoré si pamätám. Od základnej školy som sa snažila zapadnúť do „partie“. Veľakrát sa stalo, že som sa zamyslela : „Prečo tam vlastne chcem patriť?“ Odpoveďou mi bolo, že to chcú všetci a nechcem sa vymykať priemeru. Celý svoj doterajší život som robila veci, lebo to buď chceli druhí, lebo som niekomu nechcela ublížiť, lebo som niekomu chcela urobiť zadobre, lebo som nechcela o niekoho prísť. Počas tejto mojej cesty som stratila samú seba...
Ďalšia dôležitá vec, ktorá sa mi taktiež rozsvietila v hlave bola, že ľudia, ktorí sú v dave sú priemerní. A chcem byť priemerná? Vždy som dúfala, že niečo dokážem. Nevedela som čo a stále na to prichádzam, ale viem, že tam niečo je... A tým, že som robila všetko, len nie to, čo chcem, som sa od svojho sna vzďaľovala.
Verím tomu, že nie som sama a že je nás viac, ktorí myslia najprv na druhých a až potom na seba. A nie sú šťastní... Takmer som upustila od sna niečo v živote dokázať len preto, lebo som sa bála pohnúť ďalej. Bála som sa, že všetko stratím. Ale opak bol pravdou a našla som všetko! A to všetko som ja!
Ja viem, že nie je správne myslieť iba na seba a je aj krásne byť empatický voči svojmu okoliu. Ale čo ak okolie nie je empatické k Vám? Prečo by sme sa mali stále my pozerať na ostatných. Buďme aj my trocha sebci. 
Keď som sa snažila, aby bolo okolie spokojné – nedostala som za to ani ďakujem. Ale hneď ako som sa postavila na zadné a odmietla – bolo zle. Kniha ako je „tréning egoistov“ Vás naučí (ako aj mňa), že praví priatelia Vás pochopia, keď niečo odmietnete alebo si urobíte po svojom. To len tí „druhí“ Vám budú veci vyčítať a „dávať Vás dole“...
Jedna moja dobrá priateľka mi povedala: „Nemôžeš sa páčiť všetkým a ani nemôžeš každému vyhovieť...“ Dlho som jej slovám nerozumela. Až v poslednej dobe mi vlastne „došlo“ o čom hovorila. Človek si musí najprv vážiť sám seba a až potom si ho začne vážiť okolie a nebude ho nútiť robiť veci, ktoré sa mu nepáčia. Ja som sa rozhodla, že už sa postavím a poviem NIE, keď sa mi niečo nebude páčiť! A raz možno príde deň, keď už to nie nebudem musieť povedať, pretože už v mojom okolí budú len ľudia, ktorých tam budem chcieť mať ja a nie takí, ktorí sú tam ani neviem prečo...
PS. Celá táto úvaha je o mne. Každý z Vás si ju môžete vziať k srdcu ako uznáte za vhodné. Píšem len o tom, čo som prežila a prežívam. Veľa z Vás povie, že je to blbosť, no dúfam, že sa nájde aspoň jeden, čo ma pochopí a ktorému pomôžem týmito pár slovami.
PS2: Vrelo odporúčam túto knihu pre každého, kto sa bojí sám seba, kto má nízke sebavedomie a strach pohnúť sa ďalej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?