Záhada paradoxov

Autor: Michaela Rerková | 3.1.2012 o 12:18 | Karma článku: 5,17 | Prečítané:  1249x

Paradoxom je každý deň bytia. Každé ranné nadýchnutie, umytie zubov či obyčajný nákup. Idete na nákup nevyhnutných potrieb a neskôr zistíte, že väčšina nakúpených vecí nie je nevyhnutná.

 Juraj Kuboš

 

 

 

Vo väčšine literatúry je pojem paradox známy ako protirečivá alebo nezmyselná výpoveď. Lenže poučková teória sa nie vždy bratá s praxou. Poučky v porovnaní so skúsenosťou sú potom neraz nepochopené (a nepochopiteľné). Nazdávam sa, že nie som sama, ktorá takto vníma záhadu s názvom paradox.

Už pri narodení sa stretávame s paradoxom života. Kto by povedal, že drobné a nevinné bábo sa v posune času (rokov) zmení na „pána tvorstva"? Že bude tvoriť aj ničiť, dávať život aj brať ho, prinášať krásu aj skazu. Že ovládne ľudí alebo sa im podriadi. Pretože každý z nás môže niekoho ovplyvňovať. V škôlke či škole sú takými „ovplyvňovačmi" trebárs spolužiaci - či už v poslušnosti či v rebélii. A potom podobne celý život ide o akýsi kolotoč vzťahov, do ktorého nasadáme, vystupujeme z neho a znova a znova a znova. Dokonca aj po smrti sme v niekoho očiach „hýbateľom" jeho sveta, jeho vzorom či antivzorom.

Človek si to väčšinou azda ani neuvedomuje, ale paradoxom je každý deň jeho bytia. Každé ranné nadýchnutie, umytie zubov či obyčajný nákup. Poznáte to, že idete na nákup nevyhnutných potrieb a neskôr pri vybaľovaní tašiek zistíte, že väčšina nakúpených vecí nie je nevyhnutná.

Skúsenosť nepustí. Mojím veľkým paradoxom je napríklad stav, keď som si už myslela, že žijem dokonalý život bez chmár, oblakov a hmly, no zrazu prišiel „preplesk", ktorý mi otvoril oči a ukázal krajší obraz života. Paradox pre mňa znamená napríklad chvíľu, keď si uvedomím, že všetko, čo doteraz bolo, je pominuteľné a môže to byť nahradené niečím lepším. Niečím, čo mi roztvorí dvere do neznáma a ukáže iný smer jazdy. Ale taký už raz život býva...

Želám Vám príjemné paradoxovanie!

„Človek je stelesnený paradox, uzlík protikladov." (Charles Caleb Colton)

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?